Vzdušné rostliny Tillandsia

Důkaz o dokonalosti přírody

O tom, že je příroda mocná a fascinující, není pochyb. Umí se adaptovat na nové podmínky a má ohromný pud sebezáchovy. Příkladem jsou vzdušné rostliny, které se naučily přežít i bez vlahé půdy a zakořenění.

Tillandsie neboli kykatky vás ohromí svou jedinečností

Tillandsie, česky zvané kykatky, patří do čeledě broméliovitých a původem jsou ze Střední a Jižní Ameriky. Najdete je jak v lesích, pralesích, tak i na horách a pouštích. K životu nepotřebují zakořenit, žijí totiž epifyticky, tedy na jiných rostlinách. Kořeny mají zakrnělé a používají je prakticky jen k přichycení se na kůru stromu či skály. Živiny přijímají přes listy – ty jsou poseté jemnými šupinkami, tzv. trichomy, které zachytávají vlhkost a minerály.

O původu rostliny vypovídá zbarvení listů, to může být zelené nebo šedé. Při domácím pěstování je právě barva dobrým vodítkem při zvažování, kam kykatku umístit a jak často ji zalévat.

  • Zelené Tillandsie pocházejí z vlhkých deštných pralesů, a tedy i doma potřebují více vody a méně přímého slunce. Jejich listy nejsou tolik chráněny šupinkami a ani sukulentní pletiva nemají tak hustá jako ostatní rostliny rodu Tillandsia.
  • Šedé Tillandsie jsou naopak houževnatější. V přírodě se totiž vyskytují ve velmi suchých oblastech a jsou tedy více sukulentní, vystačí si i s málem zálivky a snesou ostřejší sluneční paprsky.
Rostliny rodu Tillandsia a specifika pěstování

Ačkoliv se může zdát, že se kykatky přizpůsobí čemukoliv a péče o ně je téměř bezúdržbová, není tomu tak. Tillandsie sice můžete jen tak zavěsit do vzduchu, odložit na dřevěný podstavec nebo umístit do skleněného aerária, i tak o ně ale musíte pečovat.

Co konkrétně druhy rodu Tillandsia potřebují?

  1. Vzdušné místo s rozptýleným světlem – zelené odrůdy vyžadují méně světla a slunce, šedé odrůdy můžete umístit blíže k oknu.
  2. Pravidelné rosení – kykatky nepřijímají vodu kořeny, ale přes listy. Proto je třeba rostliny pravidelně rosit (četnost závisí na vlhkosti ovzduší a druhu).
  3. Vodní lázeň – alespoň dvakrát do měsíce dopřejte svým vzdušným rostlinám koupel. Jednoduše je asi na půl hodiny ponořte do vody a nechte je nasát potřebnou vláhu. Poté z nich otřepejte přebytečnou vodu a kořeny vzhůru je nechte odkapat na ručníku. Zamezíte tak plesnivění.
  4. Jemné hnojení – pokud chcete podpořit rozkvět nebo růst rostlinek, můžete je pohnojit. Pozor ale, jelikož jsou velmi senzitivní, je potřeba použít patřičně zředěné hnojivo na bromélie či orchideje. Hnojte maximálně jednou za měsíc, a to lehkým zástřikem.

Kykatky vám svým zbarvením napovědí, jak se jim zrovna daří a co případně postrádají.

Zbarvení kykatek a jeho význam

V základu jsou tedy Tillandsie zelené nebo šedé, během svého života ale plno druhů mění barvu. Barví se do růžova, červena, fialova až do temně vínových tónů. Nejčastěji dochází ke zbarvení před kvetením a při kvetení – většina druhů kvete jen jednou za život a po odkvetení rostlina umírá. Ještě než se tak stane, vznikne několik dceřiných odnoží, které pokračují v růstu. Změnu barvy můžete zkusit vyvolat světlem – ráno, kdy je slunce ještě slabé, umístěte rostliny na slunnější stanoviště a doufejte, že se vybarví dříve než před rozkvětem.

V případě nespokojenosti se Tillandsie zbarvují do žlutých, hnědých, až černých odstínů. Žlutá barva signalizuje jeden ze dvou problémů: buď je rostlina přemokřená, nebo touží po temnějším útočišti. Přesuňte ji tedy dále od okna nebo vynechte rosení. Hnědé zbarvení má na svědomí většinou plíseň způsobená nedostatečným okapáním po vodní lázni. Kapky vody se usadí v listové růžici, kde způsobí hnilobu. Hnědé listy pak zčernají a rostlina umírá.

Vzdušné rostliny jako základ originálních dekorací

Jedním z nejpopulárnějších způsobů, jak Tillandsie prezentovat, je umístění do skleněných terárií. Kulovité nebo geometrické tvary z čirého skla umožňují vyniknout přirozené kráse rostlin, které lze doplnit pískem, mušlemi nebo oblázky. Další variantou je použití dřevěných podložek nebo větví, které vytvoří rustikální a přírodní dojem. Rostliny se jednoduše položí na dřevo společně s mechem, větvemi a kamínky, čímž vznikne unikátní dekorace, ideální do bohémsky nebo skandinávsky laděných prostor.

Ze vzdušných rostlin si můžete udělat také moderní nástěnnou dekoraci. Do rámu natáhněte jemnou síť nebo provázky, na které se rostliny zavěsí. Výsledkem je živý obraz, který ozvláštní obývací pokoj, předsíň či koupelnu. Dalším efektním řešením jsou závěsné kovové obruče, do kterých se Tillandsie připevní. Obruče můžete dozdobit stuhami a sušenými květinami nebo nechte vyniknout minimalistickou kombinaci kovu a zelených listů. Závěsné dekorace s rostlinami snadno zapadnou do jakéhokoliv interiéru a vyplní prostory, do kterých jen tak něco nezavěsíte.

Další blogy

všechny blogy