S příchodem jara nastává také čas na výsadbu květin, které vám budou dělat společnost po zbytek roku. Po trochu nudné zimě, kdy se toho ve světě rostlin příliš neděje, přichází čas zakleknout k záhonům a zašpinit si ruce od hlíny. Konečně! Proto vezměte náš velkoobchod s květinami útokem nebo využijte dovoz květin až domů.
Březen je přechodným obdobím mezi zimou a jarem, teploty kolísají, objevují se ještě poslední přízemní mrazíky a ne všechny rostliny je přežijí. Co tedy v březnu dělat?
Pokojové rostliny probuďte do plné parády
Dny se prodlužují a sluneční paprsky nabývají na intenzitě, což znamená, že rostliny začínají znovu aktivně růst. Březen je ideální na přesazování a hnojení. Zkontrolujte, jestli mají rostliny pod zemí pohodlí. Pokud mají přerostlé kořeny nebo starý substrát, dopřejte jim nový domov. Začněte také s mírným hnojením, ale se zálivkou to nepřehánějte, protože půda i květiny se musejí na nové podmínky postupně adaptovat. Nezapomeňte otřít listy od prachu a prořezat přerostlé výhonky.
Zahradní květiny si ještě pospí
Jakmile se půda trochu prohřeje, můžete vysadit první odolné trvalky jako sedmikrásky, prvosenky nebo konvalinky a dvouletky (macešky, pomněnky). Pokud plánujete letničky (např. petúnie, hledíky), teď je správný čas na jejich předpěstování doma nebo ve skleníku. Pěkně vám zakoření a v teplejších podmínkách naberou síly před tím, než je vysadíte do zahrady. Čas nadešel také pro cibuloviny jako lilie nebo begonie, když je zasadíte v březnu, rozkvetou vám akorát včas v létě.
V dubnu mají rostliny pré, a to jak za okny, tak na zahradě. Přesazování, zastřihování a vysazování jsou v plném proudu!
Pokojové rostliny vyžadují více vláhy a výživy
S vyššími teplotami a intenzivnějším světlem potřebují rostliny více vláhy i živin. Pravidelně je zalévejte a hnojte výživou pro řezané květiny podle druhu rostliny. Pokud chcete pokojovky tvarovat, teď je ideální čas na zaštipování nových výhonků.
Konečně můžete přesadit pokojové květiny do venkovních květináčů a odpoledne, když jsou nejvyšší teploty, je přesunout na balkón, kam díky výšce nedosáhnou přízemní mrazíky.
Co můžete během dne přesunout na balkón?
Zahradní květiny už se třesou na pobyt v záhoně
Duben je měsícem intenzivního sázení. Můžete vysazovat jiřiny, gladioly a další cibuloviny. Také je načase rozdělit staré trsy trvalek a přemístit je na nová místa. Pokud chcete letní záplavu květů, začněte vysévat semena letniček přímo do záhonů. Ideální doba nastala například pro slunečnice nebo krásenky.
Květen, jak už název měsíce napovídá, je pravděpodobně nejšťastnějším obdobím rostlin a květin. Podmínky pro růst a rozkvět jsou nejlepší, jaké mohou být, a květináče i záhony se vybarvují.
Pokojové rostliny pokračují v rozkvětu
Noční teploty už jsou stabilní, což znamená, že některé pokojové rostliny můžete už nadobro přestěhovat na balkón nebo terasu. Dávejte ale pozor na přímé slunce – některé druhy by mohly utrpět popáleniny. Pokračujte v pravidelném hnojení a zalévání, ale sledujte i výskyt škůdců, kteří se s teplem probouzejí.
Zahradní květiny se vyhřívají na slunci
Teď už můžete bez obav vysazovat letničky přímo do záhonů – petúnie, lobelky, gazánie a další květiny, které potřebují stabilní teploty. Květen je skvělý také pro výsadbu bylinek, jako jsou bazalka, rozmarýn nebo tymián. Veškerou úrodu v záhonech i květináčích pravidelně zalévejte, přihnojujte a užívejte si, jak zahrada ožívá barvami.