Strom v bytě

Interiérový doplněk, který nabízí mnohem víc než jen krásu

Zeleň v bytě má kouzlo, které těžko nahradíte něčím jiným. Pokojové stromy vám nejenže pročistí vzduch v místnosti a rozjasní scenérii, ale navíc vnesou do vašeho prostoru symboliku a nekonečnou inspiraci pro kvalitnější život.

Pokojové rostliny od podlahy ke stropu

Běžně se pokojovky v květináčích umisťují na zem, na parapety, na nábytek nebo visí v prostoru. Co takhle celý interiér rozbít jednou vysokou pokojovou rostlinou, která se tyčí od podlahy ke stropu a upozorňuje na výšku stěn? Máloco dodá místnosti nadrozměrný efekt než stálezelený strom, který ční nad vše přítomné.

Strom se stane středobodem pozornosti v každém prostoru, oslní návštěvníky a vy z něj můžete benefitovat den co den – čistí totiž vzduch a vytváří takovou soukromou oázu klidu, kde ze zelených listů čerpáte pozitivní energii a klid. To platí samozřejmě doma i v kanceláři.

Benefity stromů v bytě, ze kterých můžete těžit každý den

Samotná NASA provedla výzkum o čistém ovzduší, který jasně poukazuje na benefity zelených rostlin. Vyšlo z něj najevo, že některé druhy pokojových rostlin mají filtrační schopnosti, a tedy snižují množství škodlivých toxinů v ovzduší. Zapomeňte na čističky vzduchu, pořiďte si domů strom v květináči!

Jako nejúčinnější filtrace vzduchu se ukázaly exotické liány, ale na seznamu se objevilo také několik stromů:

  • Philodendron bipinnatifidum
  • Ficus benjamina
  • Ficus elastica
  • Chrysalidocarpus lutescens
  • Yucca elephantipes
Vypěstujte si osobní džungli v centru města

Do interiéru se samozřejmě nehodí úplně každý strom, proto je důležité vybírat z druhů, kterým se bude v útrobách vašeho bytu dařit. Poradíme vám, jaké podmínky musíte zajistit těm nejoblíbenějším.

  • Pachira vodní neboli vodní kaštan má přezdívku Money Tree, jelikož podle legend přitahuje peníze. Možná proto patří mezi velmi oblíbené pokojové stromy. Navíc se snadno udržuje, potřebuje jen dostatek světla (nepohrdne ani tím umělým) a vlhkosti. Strom s propletenými kmínky zalévejte jednou týdně a pravidelně roste jeho listy.
  • Banánovník si potrpí na teplo, dostatek přímého světla a vlhkosti. Pravidelně jej zalévejte (alespoň jednou týdně) a pozornost věnujte také velkým listům, které je třeba vlhčit.
  • Ficus lyrata je ideální volbou do rohu místnosti, kde je chráněn před průvanem, ale zároveň se mu dostane dostatek světla. Půda by měla být za každé situace vlhká, ale dejte si pozor na přelití.
  • V posledních letech je velmi populární také olivovník. Pokud mu zajistíte podmínky jako z jeho středomořské domoviny (teplo, světlo a dostatek vody), dočkáte se i maličkých oliv.
Živé stromy do interiéru najdete i ve zmenšené verzi

Ne každý má doma prostor na strom, který přeroste samotné obyvatele. Naštěstí se ale plno druhů šlechtí do zmenšených verzí, které jsou pro byty jako dělané. Interiér ozvláštní i japonské miniaturní bonsaje, starost o ně přitom může být vaším novým koníčkem. Po nákupu bonsaje totiž většinou dojde řada i na první knihu o bonsajích, která vás naučí, jak je správně zastřihovat a jak je stylizovat do tvarů a krajin, které si vysníte.

Obecně je péče o stromy v interiéru stěžejní. Snažte se co nejlépe napodobit jejich přirozené prostředí a zasaďte je do dostatečně velkého květináče, který nebude utlačovat kořeny. Při zalévání se zaměřte také na velké plochy listů, které mají mnohem větší funkci než u drobnějších rostlin. Pravidelně z nich utírejte prach a nezapomeňte je osvěžit popraškem vody.

Další blogy

všechny blogy