Nejčastěji jsou za kytky na hrob považovány chryzantémy, které se hojně aranžují do pohřebních kytic i na hroby. Jejich dlouhá životnost symbolizuje trvalou vzpomínku a úctu k těm, kteří již odešli. Není tedy divu, že jsou před Dušičkami nejprodávanějšími květinami po celé republice i ve velké části Evropy.
Kromě chryzantém jsou vkusnou klasikou při smutečních obřadech také lilie a karafiáty – především v bílé barvě. Představují obnovení duše zesnulého a naději na věčný život. Navíc vydrží i řezané dlouho svěží, a tvoří tak upomínku na zesnulé. Vedle nešlápnete ani se smuteční kyticí do ruky z růží, které v kontextu pohřbu vyjádří lásku, úctu a smutek nad ztrátou.
Další květiny, které vyjádří upřímnou soustrast:
Tradice praví, že na události spojené se smrtí se nosí sudý počet květin. Proč tomu tak vlastně je? Sudý počet je považován za úplný, což symbolizuje stálý život s milovaným i po jeho odchodu. Tento zvyk se propisuje i do květinových aranžmá a pohřebních květin, která zdobí pohřební síň. Většinou jde o smuteční kytice na položení k rakvi či urně.
Pohřební věnce jsou jedním z nejtradičnějších aranžmá, která se objevují na pohřbech. Kulatý tvar věnce symbolizuje věčnost a nekonečný koloběh života a smrti. I v tomto případě floristé a aranžéři ctí pravidlo sudého počtu květin na pohřeb. Věnec je vždy dozdoben smuteční stuhou, na níž je napsána kondolence s osobním vzkazem nebo jmény pozůstalých.
Dalším tradičním aranžmá na pohřbech jsou květinové kříže, a to zejména v křesťansky založených komunitách. Symbolizují přítomnost Boha, neutuchající víru a naději v posmrtný život. K jejich vyhotovení se používají typické květiny jako chryzantémy, lilie a růže, doplněné o dekorační zeleň a drobné kvítky dalších rostlin. Stejně jako věnce se ladí do tlumenějších barev nebo do nebeské bílé.
Další vhodnou upomínkou jsou smuteční koše plné květin, připomínající naději.
Dekorování hrobů a pamětních míst je méně svázáno tradicemi a pravidly, mnohem více reflektuje preference pozůstalých a každého, kdo k náhrobku chodí. Nebojte se tedy vytvořit osobitou výzdobu, která vám zpříjemní čas strávený se zesnulými. Řezané květiny na hrob, na jaro trvalky zasazené v truhlících a dalších aranžmá můžete obměňovat podle sezóny a udržovat tak výzdobu stále svěží a zajímavou. Na podzim přineste na hrob vřesy, které nejenže dobře vypadají, ale také přetrvají i v chladnějších měsících. Na jaře vysaďte do jednoduchých, ale stylových nádob macešky s heřmánkem, které místo rozzáří a provoní.
Originálním nápadem může být i výzdoba pomocí květináčů se suchými květinami. Levandule, slaměnky nebo jiné usušené rostliny vynikají svým estetickým vzhledem a zároveň dlouhou životností. Kombinace těchto prvků může hrob ozvláštnit a přitom působit citlivě a jemně.
Truchlení a vypořádávání se se ztrátou někoho blízkého je dlouhodobý proces, který u každého vypadá jinak a trvá různě dlouho. Zkuste svůj smutek přetvořit v něco krásného, co můžete alespoň symbolicky věnovat pozůstalému. Ponořte se do dekorování hrobu a berte to jako svou chvilku terapie a čas strávený s mrtvými. Uvažte smuteční kytici na položení na hrob, vytvořte aranžmá na vánoční svátky ze starých ozdob a dekorací, jděte se projít a natrhejte čerstvé kytky na hrob, které budou oslavnou vzpomínkou. Zkrátka se do toho ponořte po svém, zaměstnejte ruce, probuďte svou kreativitu a zpříjemněte si těžké období truchlení.