Japonsko je známé svými všudypřítomnými chrámy, bohatou kulturou a tradicemi, za kterými se sjíždějí lidé z celého světa. Nejoblíbenějším obdobím pro návštěvu Japonska je jaro, konkrétně březen a duben, kdy po celé zemi rozkvétají okrasné třešně – sakury. Na ty je nahlíženo jako na národní strom a jednu z památek země vycházejícího slunce. V průvodcích najdete trasy vedoucí po stopách právě kvetoucích třešní, na jejichž počest byla zavedena tradice Hanami neboli festival pozorování květin.
Sakury můžete obdivovat u chrámů, v parcích i zenových zahradách nebo z loďky na řece. K nejvěhlasnějším oblastem v tomto ohledu patří region Kansai, kde pohoří Kii zakryje 3 000 růžově kvetoucích sakur. Růžové květy jsou lákadlem nejen pro turisty, ale i pro místní obyvatele, kteří s nimi mají spjaty určité tradice a pověry.
TIP: Za kvetoucími třešněmi můžete vyrazit i do Washingtonu, kde se na jejich počest také pořádá festival, a to na přelomu března a dubna.
Kdy vyrazit: od března do května.
V Japonsku ještě chvilku zůstaneme a přesuneme se na sever od hlavního města Tokia, do parku Ashikaga, kde roste 150 let starý strom vistárie, který se rozléhá na nějakých 80 metrech čtverečních a vystaví naráz přes 80 000 fialových květů. Kromě toho je v parku přes 350 dalších, stejně impozantních fialových vistárií. Bohaté květy připomínají fialový déšť a scenérii přemění na obraz jako z kreslených pohádek. Projděte se stometrovým tunelem z vistárií v zahradách Kawachi Fuji-en a dopřejte si neopakovatelný zážitek pod rouškou jedinečného přírodního úkazu.
A pokud fialová nepatří mezi vaše nejoblíbenější barvy, napříč Japonskem najdete i růžové, modré, bílé nebo žluté ofuji, jak vistárii nazývají místní.
Kdy vyrazit: od poloviny dubna do začátku května.
U nás jsme zvyklí na maková pole zalitá červení, za oceánem, v americkém státu Kalifornie, září vlčí máky žlutou, až zlatavou barvou. Vlčí máky jsou v Kalifornii doma a patří mezi původní květiny této oblasti. Údajně v době, kdy na území nynější Kalifornie přišli španělští osadníci, pojmenovali oblast „Krajina ohně“ – právě podle rozlehlých žlutooranžových ploch tvořených vlčím mákem. Dnes je žlutý mák oficiální květinou Kalifornie a má svůj vlastní svátek, který připadá na 6. dubna.
Pro co nejintenzivnější zážitek a výhled na nekonečné pláně žlutých máků navštivte rezervaci v údolí Antelope: Antelope Valley California Poppy Reserve. Jelikož jsou ale vlčí máky citlivé na slunce a při jakémkoliv náznaku špatného počasí se zavřou do sebe, doporučujeme nejprve zkontrolovat jak předpověď počasí v Kalifornii, tak situaci v rezervaci. Na jejích stránkách najdete i telefonní číslo, na kterém vám sdělí aktuální situaci ohledně výkvětu máku.
Kdy vyrazit: od března do dubna.
I v naší domovině se příroda činí a z kvetoucích rostlin vykresluje krásné scenérie. Symbolem České republiky je lípa, ale chod naší země ovlivnily i jiné rostliny. Jednou z nich je chmel. Věděli jste, že Žatec s okolní chmelařskou krajinou dokonce patří mezi památky UNESCO? Zápis na jeho seznam, který se uskutečnil v roce 2023, jen potvrdil,, jak zásadní je pro naši zemi produkce chmelu. Právě ze Žatce pochází ¾ celkového objemu českého chmele. Samozřejmě jej neopěvujeme pro barevné květy, ale především kvůli hořké chuti, kterou dodává pivu. Ať už chcete nahlédnout pod pokličku zpracování chmele, nebo se pokochat rozlehlými chmelnicemi, zamiřte do Žatce, v okolí zámku Stekník si přijdete na své.
Pronikněte do světa chmele, poznejte jeho odrůdy, postup zpracování a další využití. Při výrobě piva se totiž používají pouze 3 gramy chmele na půl litru zlatavého moku.
Kdy vyrazit: na sklonku léta, kdy to při sklizni na chmelnicích žije.